Váleček nebo raději štětka

Malíř v minulosti musel umět chodit na štaflích a kouzlit nad hlavou štětkou. Malířství vyžadovalo, aby každý řemeslník uměl štětkou vymalovat tak, aby na zdi nebyly šmouhy. Válečky se v minulosti používaly spíše jako dekorační součást. V socialistických bytech jste tak mohli vidět malíře s papírovou čepicí na hlavě, jak se s barvou pere štětkou a následně zdobí stěny tmavším odstínem za pomoci válečku. Těmto dobám však zcela odzvonilo. Přesto ani dnes štětky neleží v koutě.

 

Profesionální malíř má v této době jasno. Mezi jeho hlavní pracovní náčiní patří váleček a teleskopická tyč. To je moderní pojetí malířství. Práce řemeslníků se tak v určitém ohledu zjednodušila. Přesto s sebou malířství nese spoustu činností, které musí profesionál ovládat. Každý ví, že malíř nejprve musí místnost na malování připravit, poté se pustit do opravy stěn a až poté může dojít na malování. A štětky pochopitelně neřekly tak docela své poslední slovo. V určitých případech je nutné je používat. To neplatí u hladkých stěn.

Malíř Dobřichovice

 

Štětku však nezatracujte zcela

 

S válečkem se bezesporu pracuje snáze. Ideální je na hladké povrchy a také ve chvíli, kdy původní malba na stěně dobře drží. Pokud by se původní malba lepila a loupala, je váleček spíše katastrofou. To pochopitelně malíř ví. V takovém případě by si nejprve stěnu upravil nebo sáhnul po štětce, případně využil nástřik. Tyto metody malířství využívá zejména na nově vyštukované stěny.

 

Štětka je vhodná také na strukturované nebo hrubé povrchy stěn. Každý profesionální malíř ví, že taková štětka však musí být opravdu kvalitní, aby se s ní dala odvést čistá práce. Na výběr je pochopitelně velké množství náčiní. Liší se nejen tvarem, ale také zpracováním. Zatímco kulatá štětka se používá na členité povrchy, na velké plochy je lepší hranatá. Řemeslníci si vybírají štětky ze zvířecích štětin. Ty totiž na rozdíl od umělých vláken nepouští vlasy do malby.

Nezapomeňte na štětce

 

Do výbavy malíře nepatří jen válečky a štětky. Je potřeba mít také několik štětců na různé detaily. Právě štětce jsou důležité na prostory za radiátory, na vymalování rohů místnosti nebo linky u stropu. I v tomto případě si řemeslníci vybírají kvalitní a cenově dražší náčiní z přírodních materiálů. Umělá vlákna na štětcích by opět mohla pouštět chlupy jako v případě štětek.

Petr.N.
Výmalba kanceláří proběhla dle požadavků a s výslednou prací jsme velice spokojeni. S klidným srdcem tedy doporučím tuto firmu i dalším z Vás.
David.P.
Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenost s prací této společnosti. Malování bytu proběhlo přesně podle dohody, cena byla dodržena a jsme maximálně spokojeni. Doporučujeme!