Renovace betonových schodů je nutností, kterou nesmíte podcenit

Každá betonová podlaha či betonové schody potřebují po čase zrenovovat. Ostatně renovace se netýká jenom betonových schodů a podlah, ale také betonových stěn a stropů. Nyní se ovšem zaměříme na to, jak probíhá renovace betonových schodů. A k čemu je pravidelná renovace dobrá?

 

Zručnost v první řadě

Nátěry betonu, případně repase betonových schodů si žádá nejenom kvalitní vybavení, ale také zručnost a zběhlost v kamenické a řemeslné práci. Profesionálové v oboru se také vždy před vykonáním samotné práce dojdou na prostory, v nichž budou betonové schody renovovat, podívat, aby odborně zhodnotili, co všechno bude zapotřebí vykonat. To samé platí i v případě renovace betonových schodů.

Údržba podlah Praha

Co od betonových schodů ošetřených epoxidem požadujete?

Betonové schody se nejčastěji renovují epoxidovým nátěrem, který je velmi odolný a také snadno omyvatelný. Betonové schody ošetřené epoxidem jsou rovněž i vysoce chemicky odolné a také mají skvělé mechanické vlastnosti. Díky tomu poskytuje epoxidová pryskyřice širokou škálu využití v oboru stavebnictví, nejen například u průmyslových podlah, ale také u schodů, které musejí být odolné vůči mechanickému poškození, běžnému opotřebení a také smyku. Zároveň musejí být vodivé, odolné vůči chemikáliím a v neposlední řadě hygienicky bezpečné.

 

A právě všech těchto vlastností docílíte aplikací epoxidu. Epoxid se nanáší několika různými způsoby, mezi které patří zejména impregnace, nátěry, samonivelační či jiné krycí stěrky. Rovněž se realizují i epoxidové maltové schody či vyrovnávací potěry s vrstvou o tloušťce deset milimetrů.

Renovace betonových schodů krok za krokem

Základem je samozřejmě epoxidová pryskyřice, jež neobsahuje žádná rozpouštědla ani křemenný písek. Pak se do ní dávají další přísady se speciálními chemickými vlastnostmi. Směle by se dalo říci, že vlastnosti epoxidového povrchu jsou mnohem lepší než vlastnosti betonového podkladu. Samotná pevnost betonu většinou splňuje všechny požadavky na konstrukci a polymerová vrstva zlepšuje kvalitu podkladu, jenž je vystavován dennodenní zátěži. Kromě toho jsou ovšem epoxidové schody velmi estetické a nenáročné na údržbu. Ale finální kvalita povrchu je závislá pouze na tom, jak kvalitně se připraví podklad.

 

Ten musí být před aplikací finální stěrky dokonale čistý a rovný. Toho lze dosáhnout tryskáním pískem a frézováním. Než se aplikuje krycí vrstva, je nutné zkontrolovat vlhkost, čistotu podkladu, pevnost v tlaku, soudržnost podkladu, praskliny a taktéž rozvrstvení podkladu a jeho roztažnost.

Aplikace epoxidového nátěru

Renovace betonových schodů epoxidovým nátěrem probíhá tak, že se aplikuje ve dvou či více vrstvách. První vrstva vám zaručí dobrou přilnavost nátěru k podkladu a zároveň uzavírá podklad. Druhá vrstva může být základní anebo finální a mívá různé tloušťky.

 

Aplikace probíhá hladkou či zubovou stěrkou. K těsnění plynových bublin používáme hřebový válec. Na vrchní vrstvu lze také aplikovat ještě dodatečnou epoxidovou vrstvu. Chcete-li dosáhnout protiskluzového povrchu, je zapotřebí na vrchní vrstvu nanést posypovou drť. Někdy se také používají strukturované nátěry. Aby byly schody estetické, je možné použít posypovou drť s dekorativními šupinkami anebo probarvenou drť. Epoxidové schody a podlahy se provádějí buď:

  • lesklé
  • pololesklé
  • matné

Po sedmi dnech jsou betonové schody zcela funkční

Renovované betonové schody jsou pochůzné při dvaceti stupních Celsia a zatížitelné po dvanácti hodinách. Po dvou dnech renovace betonových schodů pak již lze realizovat i vyšší mechanické zatížení. Po uplynutí sedmi dnů od nanesení epoxidu získávají ošetřené schody všechny své deklarované vlastnosti, jsou mechanicky odolné a chemicky extrémně stabilní. Vrchní nátěry se realizují dle široké barevné škály RAL.

Petr.N.
Výmalba kanceláří proběhla dle požadavků a s výslednou prací jsme velice spokojeni. S klidným srdcem tedy doporučím tuto firmu i dalším z Vás.
David.P.
Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenost s prací této společnosti. Malování bytu proběhlo přesně podle dohody, cena byla dodržena a jsme maximálně spokojeni. Doporučujeme!