Lidé mají své ředstavy o vlastním bydlení. Může to být luxusní byt nebo jen malý domeček na kraji města. V poslední době se ale stále častějí lidé zmiňují o mobilních domech. Co to vlastně jsou mobilní domy? Jaké výhody tykové mobilní domy mají? A mají vůbec co nabídnout?
Takové mobilní domy jsou nákladově efektivní alternativou k jiným objektům, které jsou postaveny na pevných základech a nejsou určeny k přemístění na nové místo. Výrobci mobilních domů tvrdí, že takové bydlení umožňuje značné úspory ve srovnání s výstavbou jednoduchého soukromého domu. Současně zde zůstává komfort bydlení a kvalita stavby na vysoké úrovni, jako v obyčejném domě. Rozměry mobilních domů nejsou veliké ani přehnané, ale na druhou stanu ani ne malé. Délka nepřesahuje 15-20 m, šířka je 5 m. Rozložení může být jakéhokoli druhu, v závislosti na přání majitele. Každopádně hlavním požadavkem na mobilní dům je schopnost jej přepravovat a realizovat na nové místo bez nákladů srovnatelných s výstavbou nového domu.
Mobilní domy mají všem zájemcům jistě co nabídnout a na trhu jsou firmy, které mají ve svém portfoliu širokou nabídku návrhů, projektů i již zrealizovaných mobilních domů. Pokud je dům postaven, je to především z kvalitního materiálu a jde většinou také o nízkoenergetický dům. Navíc jsou takové mobilní domy instalován na dřevěné, betonové podlahy nebo kovové podpěry.
Za asi největší výhodu lze v tomto případě považovat fakt, že se lidé mohou po nějaké době přestěhovat na jiné místo, do jiného kraje a podobně. Proto jsou to mobilní domy. S tím také souvisí i stěhování jako takové, protože není nutné shánět nejlepší stěhováky široko daleko, není potřeba balit osobní věci měsíc dopředu a není třeba shánět krabice od banánů. Stěhování je v takovém případě se vším všudy a věci zůstávají na svém místě. Další výhodou je, že není potřeba stavební povolení a mobilní domy nemusejí mít nutně ani betonový podklad. Postačí, když bude základna rovná a pevná.
Zdražování energií a současná situace životního prostředí zaznamenává určitá kritéria, která je nutné dodržovat. Stavba nízkoenergetických domů tak přispívá k ochraně životního prostředí a k úspoře energií, jeho spotřeba energie na vytápění je v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok.
Na trhu si dnes člověk může vybrat ze široké nabídky služeb, které nabízejí stavební firmy. Je třeba ale trošku hledat a srovnávat, protože to, co nabízí jedna stavební firma, nemusí nabízet druhá a naopak. Není to jen o ceně, protože zase příliš nízká cena bývá na úkor kvality. Vybrat si spolehlivou stavební firmu není tedy jednoduché, ale může pomoci například doporučení, vlastní úsudek nebo reference.