Dřevěná nebo hliníková okna

Stejně jako bychom měli pravidelně malovat zdi a stěny, nejlépe každé čtyři roky, obdobnou pozornost je zapotřebí věnovat také oknům, především těm dřevěným. Ty vyžadují odbornou péči pokaždé, jakmile začne barva na oknech praskat a dřevo již neplní svou funkci. Anebo si můžete pořídit okna hliníková, s nimiž žádné starosti mít nebudete.

CRP service

Pravidelná údržba je nutností

Lakýrnické práce nejsou jen estetickou záležitostí, ale také funkční. Neboť právě dřevěná okna nebo dveře, aby plnily svou funkci a udržely si své vlastnosti, musejí být neustále v dobré kondici. Proto je zapotřebí je jednou za pár let nechat zrenovovat.

 

Jak probíhá renovace?

Lakýrníci dobře vědí, že každá renovace potřebuje svůj čas a v žádném případě se nesmí podcenit přípravné práce. Než nanesou základní barvu či lak, je předtím nutné vykonat celou řadu úkonů, mezi které patří například odstranění starého laku nebo nátěru. To se provádí buď zbroušením, anebo opalováním opalovací pistolí. Jsou-li ve dřevě nějaké rýhy, praskliny či jiné známky poškození, je žádoucí přejít k procesu tmelení. Jakmile jsou všechny nedostatky zatmeleny, musí se povrch dřeva zabrousit. Teprve pak se může natřít základní barvou a finálním nátěrem.

 

Tímto způsobem se dají zrenovovat i dřevěné dveře, případně jakýkoliv další dřevěný nábytek a předměty, které jsou zašlé, a vy byste jim rádi dopřáli nový, původní vzhled.

 

Výhody dřevěných oken

Dřevěná okna jsou velmi oblíbená, neboť jsou estetická, a navíc má dřevo skvělé tepelně-izolační vlastnosti, které lze ještě podpořit odolným dvojsklem či trojsklem. Vybrat si můžete z široké škály barevného provedení a hodí se do bytů, na chalupy, chatky i do rodinného domu. Lakovaná dřevěná okna jsou odolná vůči vodě i mechanickému poškození.

 

Současná dřevěná okna jsou však jiná než ta, která se vyráběla kdysi. Jsou konstrukčně řešena tak, že jejich profil tvoří hned několik vrstev dřeva. Díky tomu už se vám nebudou nijak kroutit. Nejčastěji se okenní rámy vyrábějí ze smrku, borovice, modřínu a v posledních letech také z meranti neboli malajského dubu. Samozřejmě platí zásada, že čím tvrdší dřevo si zvolíte, tím bude životnost okna delší. Obvykle vám dřevěná okna vydrží i déle než sto let. Mezi další výhody dřevěných oken patří:

  • možnost vyrobit různé tvary
  • mají užší rám a profil křídla
  • disponují okapničkami, které chrání nejvíce namáhané části před různými klimatickými podmínkami
  • jejich vlastnosti, díky kterým si je kupujeme, se v průběhu let nemění

 

Jejich jedinou nevýhodou proto zůstává fakt, že jsou náročné na údržbu. Jestliže se o okna pravidelně starat nechce a už vůbec se nehodláte pouštět do jejich renovace, dejte raději přednost oknům hliníkovým.

 

Hlavní přednosti hliníkových oken

Ta jsou nejen estetická, ale také je lze díky jejich variabilnímu vzhledu umístit do novostaveb zděných i dřevěných, do bytů, domků i velkých domů. Komorový profilový systém s přerušeným tepelným mostem totiž oceníte jak v případě klasických, tak i pasivních a nízkoenergetických staveb. Hliník je téměř nezničitelný, a proto se nemusíte bát, že byste okna museli po pár letech měnit. Hliník je jakožto materiál velmi stálý, odolný vůči požárům i náhlým změnám teplot.

 

Úprava hliníku

U hliníkových oken můžete také dosáhnout vzhledu dřeva a to speciální povrchovou úpravou imitující dřevo. Zároveň se upravují také práškovým lakováním. Hliník působí luxusně, elegantně, má skvělé tepelné vlastnosti, dobře izoluje a také brání úniku tepla, a rovněž si můžete vybírat z mnoha barevných odstínů.

 

K jejich údržbě ke všemu nepotřebujete nic jiného než vlhký hadřík a houbičku namočenou v mýdlové vodě. Nikdy ovšem k omývání či otírání hliníku nepoužívejte drátěnky ani žádná abraziva, která by hliník mohla nenávratně poškodit.

 

Ovšem i hliníková okna bohužel mají svou nevýhodu a tou je relativně vysoká pořizovací cena. Ale vzhledem k jejich extrémně dlouhé životnosti se nemusíte bát, že by se vám investice do nových hliníkových oken nevyplatila.

 

 

Petr.N.
Výmalba kanceláří proběhla dle požadavků a s výslednou prací jsme velice spokojeni. S klidným srdcem tedy doporučím tuto firmu i dalším z Vás.
David.P.
Dobrý den, ráda bych se podělila o zkušenost s prací této společnosti. Malování bytu proběhlo přesně podle dohody, cena byla dodržena a jsme maximálně spokojeni. Doporučujeme!